środa, 27 lutego 2013

Tropiciel złoczyńców

        80 urodziny obchodzi dzisiaj Aleksander Minkowski, polski pisarz, reportażysta i scenarzysta filmowy. Gimnazjalistom znany jest głównie z takich powieści jak "Nasturcja i Lew", "Podróż na wyspę Borneo", "Encyklopedia nastolatki", czy "Klub siedmiu". Wśród współczesnych czytelników największą sławę przyniósł mu cykl książek "Tropiciele złoczyńców" z Martą Patton, którego część napisał pod pseudonimem Alex Hunter. Na swoim koncie ma także dziesięć scenariuszy filmowych i telewizyjnych (m.in. seriale: "Dyrektorzy", za który otrzymał wiele nagród, "Szaleństwo Majki Skowron", 1 odcinek serialu kryminalnego "07 zgłoś się").  Jest prezesem zarządu Fundacji Korczakowskiej ODRODZENIE, mającej na celu zbudowanie w Polsce międzynarodowej wioski dziecięcej. Mieszka i tworzy w Warszawie.

wtorek, 26 lutego 2013

Podróż po krajach

       Dzień Języków Obcych to impreza, która zagościła w naszym gimnazjum po raz pierwszy i chyba już na stałe wpisze się do kalendarza imprez szkolnych. Jej pomysłodawczyniami były germanistki, p. Marta Jabłońska i p. Izabela Łukaszczyk. Gościem specjalnym była p. Małgorzata Urlich-Kornacka, koordynatorka programu Deutsch Wagen Tour, mającego na celu popularyzację nauki języka niemieckiego w szkołach. 
   Zadaniem klas było przygotowanie prezentacji na temat przydzielonego im kraju. Jury oceniało gimnazjalistów w pięciu kategoriach: zwroty, flaga, symbol, potrawa i występ. Odbyliśmy podróż po różnych krajach i kontynentach, począwszy od Hawajów, przez Australię, a skończywszy na Wielkiej Brytanii. W międzyczasie odbywały się konkurencje językowe. Jury najwięcej punktów przyznało klasie 3b reprezentującej Chiny oraz 1c, która wcieliła się w naszych południowo-zachodnich sąsiadów, Czechów. W nagrodę gimnazjaliści pojadą na wycieczkę z wychowawcą.
      

piątek, 22 lutego 2013

Nie chce likwidacji?

      Minister Boni zaczyna wycofywać się z pomysłu likwidacji bibliotek szkolnych. Głos Nauczycielski w numerze z 20 lutego opublikował następującą wypowiedź ministra:
- Nie chcę likwidacji bibliotek szkolnych. W każdej szkole  mamy bibliotekę. I na pewno w każdej szkole biblioteka zostanie. Ważne natomiast, jaka to będzie biblioteka. Chcę dać samorządowcom możliwość łączenia zadań i funkcji przez bibliotekę szkolną i bibliotekę publiczną, co dawałoby szanse na to, by w mniejszych miejscowościach, także z pieniędzy samorządowych i ministerstwa kultury, inwestować bardziej w biblioteki szkolne i cyfryzować te biblioteki(...)

Etap gminny zakończony

Zwyciężczynie: Lidia Mynarska i Gabriela Adamczyk
               W drugim etapie konkursu recytatorskiego "Pegazik" swoje umiejętności zaprezentowali bolkowscy gimnazjaliści oraz przedstawiciele szkół podstawowych. Eliminacje odbyły się w Domu Kultury. W jury zasiadły: była nauczycielka języka polskiego p. Marta Krawczyk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej p. Wioletta Drewniak oraz p. Anna Andrzejewska. Komisja musiała spośród dziewięciu uczestników wyłonić dwójkę, która będzie reprezentowała naszą gminę na kolejnym szczeblu. Jury zdecydowało, że będą to: Lidia Mynarska (gimnazjum) i Gabriela Adamczyk (szkoła podstawowa). Zmagania powiatowe odbędą się 20 marca o godz. 10.00 w Teatrze Miejskim w Jaworze.
Zdjęcia 

czwartek, 21 lutego 2013

Dzień Języka Ojczystego

            Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO na cześć wydarzeń sprzed  61 lat - grupa studentów poniosła śmierć w demonstracji, w której domagała się uznania języka bengalskiego jako języka urzędowego.           
             "Nauka języka ojczystego a edukacja włączająca” to temat przewodni tegorocznych obchodów. W Polsce z tej okazji ruszyła kampania "Ojczysty - dodaj do ulubionych" na Facebooku. Jak podkreśla prof. Jerzy Bralczyk w polszczyźnie niebezpieczne jest używanie wielu zapożyczeń. Na obszarze Polski jest również osiem języków, które UNESCO umieściło w Atlasie Języków Zagrożonych: kaszubski, białoruski, jidisz, rusiński, romski, poleski, wiliamowicki, słowiński.
            Obchodzony na całym świecie Dzień Języka Ojczystego ma zwrócić uwagę społeczeństwa na problem wymierania języków oraz zachęcać do promowania edukacji w językach ojczystych.

niedziela, 17 lutego 2013

Krytyk obłudy

            340 lat temu zmarł jeden z najwybitniejszych komediopisarzy w historii literatury francuskiej. Molier, bo o nim mowa, naprawdę nazywał się Jean Baptiste Poquelin (1622-1673). Był dramaturgiem, aktorem i dyrektorem teatru. Sławę przyniosło mu wystawienie komedii "Pocieszne wykwintnisie" (1659). Mimo mecenatu Ludwika XIV przez wiele lat walczył z cenzurą, czego wyraz dał w "Świętoszku" (1664) i "Don Juanie" (1665), będącymi krytyką panoszącej się obłudy. Największą popularnością do dzisiaj cieszą się jego komedie: "Szkoła żon", "Mizantrop", "Skąpiec", "Mieszczanin szlachcicem" i "Chory z urojenia" (w trakcie tego przedstawienia główny aktor zmarł na atak serca). Molier był jednym z nielicznych komediopisarzy interpretujących stosunki i obyczaje społeczne w sposób tak komiczny, że, jak to zauważył Tadeusz Żeleński-Boy, "można było umrzeć ze śmiechu".

sobota, 16 lutego 2013

Noc w Bibliotece

      Piątkowy wieczór trzynaścioro uczniów naszej szkoły spędziło w szkolnej bibliotece. Impreza rozpoczęła się o 18.30 i trwała do wczesnych godzin rannych. Uczestnicy brali udział w różnego rodzaju grach, zabawach i konkursach. Jednym z nich były podchody, które polegały na odnalezieniu wyznaczonych miejsc i rozwiązaniu czekających tam na nich zadań. Zwyciężyła grupa, która nie tylko poradziła sobie z tym najlepiej, ale i najszybciej. W jej skład weszli: Alicja Michalska (3d), Żaklina Wolska (3b), Jagoda Wojtasik (1a) i Paweł Kwapiszewski (2a). Uczestnicy mogli się także sprawdzić w konkursie z wiedzy na temat bohaterów naszych lektur. Na tym polu bezkonkurencyjna okazała się Alicja Michalska. Drugie i trzecie miejsce zajęły kolejno Iwona Brzeżańska (3a) i Patrycja Stankiewicz (3b).
Patrycja Stankiewicz, Żaklina Wolska, Konrad Wrona, Lidia Kalinowska, Alicja Michalska, Klaudia Kapłun, Natalia Czerwińska, Jagoda Wojtasik, Dominik Siwiec, Iwona Brzeżańska, Paweł Kwapiszewski, Sara Plewka, Klaudia Owsianka oraz współorganizator imprezy, p. Magdalena Rink.

Biblioteka budynkiem roku 2012

          Budynek Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach brał udział w prestiżowym, międzynarodowym plebiscycie Building of the Year, organizowanym przez Archdaily, wortal poświęcony architekturze. Biblioteka konkurowała z 1000 innych budynków na całym świecie. Zwycięzcę wytypowali internauci. Zdjęcia

czwartek, 14 lutego 2013

Pegazik po raz 18.

              Szkolne eliminacje XVIII Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego "Pegazik" mamy już za sobą. 14 lutego w bibliotece zaprezentowało się sześcioro uczniów z klas I-III Gimnazjum. Nie mieli oni łatwego zadania, ponieważ musieli nauczyć się na pamięć wiersza oraz fragmentu prozy o zbliżonej tematyce. Czas recytacji nie mógł przekroczyć 8 minut. Uczestnicy byli oceniani pod względem interpretacji utworu, doboru repertuaru, kultury słowa oraz ogólnego wyrazu artystycznego. Jury najbardziej urzekło wykonanie Lidii Mynarskiej (H. Ch. Andersen "Świeca łojowa", B. Leśmian "Z lat dziecięcych") i Szymona Morzyńskiego (J. Bralczyk "Mój język prywatny", L. J. Kern "Jaknajbardziej*"), którzy zdobyli ex aequo I miejsce. Kolejne dwa miejsca na podium przypadły Monice Przepiórce (2b) i Małgorzacie Gąsior (2s).
            Nad przebiegiem etapu szkolnego Pegazika w naszym gimnazjum czuwała p. Wiesława Machynia.

Dawid Wolski (1c), Dariusz Daniluk (2s), Małgorzata Gąsior (2s), Monika Przepiórka (2b), Szymon Morzyński (2b) i Lidia Mynarska (2a)
*Pisownia oryginalna
Galeria zdjęć.

Walentykowe recytacje

       Troje uczniów bolkowskiego Gimnazjum wzięło dzisiaj udział w konkursie recytatorskim zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Lidia Mynarska (2a), Anna Ostrowska (3a) i Szymon Morzyński (2b) konkurowali z czterema przedstawicielkami Zespołu Szkół Agrobiznesu. Zadaniem uczestników było wygłoszenie wiersza o tematyce miłosnej. Gimnazjaliści okazali się na tym polu bezkonkurencyjni i zdobyli aż dwa pierwsze miejsca - były to Lidia Mynarska  (I m-ce) i Anna Ostrowska (II). Szymon również nie wyszedł z pustymi rękami - otrzymał wyróżnienie.

poniedziałek, 11 lutego 2013

Zostań Szekspirem

      Ruszyła XV edycja Ogólnopolskiego Konkursu "Szukamy Młodego Szekspira" organizowanego przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSISTEJ. Laureaci konkursu uczestniczą w obozach oraz warsztatach dramaturgicznych prowadzonych przez wybitnych dramaturgów. Wyróżnieni w konkursie, wybrani z grona laureatów biorą także udział w międzynarodowych warsztatach dramaturgicznych. INTERPLAY. Szczegóły w zakładce  KONKURSY.